БАНИ - 100 години Медицински университет – София

100 години Медицински университет – София

100 години Медицински университет – София

От 16 до 21 май 2017 г. в Медицински факултет, МУ – София се проведе Международна работна научно-образователна среща със сателитни симпозиуми, която посветихме на 100-годишния юбилей на Медицински университет – София. Темата е „Метаболитни заболявания: генетични, епигенетични и протеомни изследвания с иновации в микробиома".
Тази научно-образователна значима проява бе организирана със спонсорството на спечелен от наш екип научен изследователски проект НИРДИАБО към Фонд „Научни изследвания"-МОН (Ръководител на проекта е проф. д-р Н. Бояджиева) и Асоциацията на студентите-изследователи със Студентския съвет на МУ-София. Членове на БАНИ взеха участие както в Организационния комитет (Академик проф. д-р Дамянка Гетова и Дописен член доц. д-р Румен Николов), така и в Научния комитет (Академик проф. д-р Красимира Якимова, Академик проф. д-р Боян Лозанов и академик проф. д-р Мария Орбецова). Други членове на БАНИ изнесоха лекции (Академик Витан Влахов, Дописни членове доц. д-р Павлина Гатева, доц. д-р Жоржета Бочева). Членове на БАНИ участваха и в работните срещи и симпозиуми. Благодарим им от сърце. Благодарност на академик Дамянка Гетова за нейното активно участие и в журито на постерните доклади, в дискусиите и симпозиумите. Броят на регистрираните участници надмина 350, като 60% бяха българи и 40% изследователи от различни държави (Германия, Великобритания, Франция, Дания, Холандия, Полша, Гърция, Македония, Турция; САЩ, Африка, Япония, Израел, Сирия и др.) Броят на лекторите и преподавателите, обучаващи младите изследователи в школите беше 33. Подчертавам активното участие на голям брои чуждестранни студенти на МФ – София в обучението. По-програма се проведоха 12 научно-образователни работни срещи, 3 сателитни симпозиуми и две постерни сесии (65 постерни доклади с дискусии), чиито тематики бяха в областта на метаболитни заболявания (захарен диабет и предиабет, затлъстяване, атеросклероза, усложненията на посочените заболявания, генетични метаболитни синдроми и заболявания, епигенетични причини и характеристики, иновации в генетична, молекулярна и протеомна диагноза с лечение и профилактика) и в областта на човешки микробиом (новости в микробиома, транскплантация на микробиом, ролята на микробиом за метаболитни нарушения и др). Международният научно-образователен форум бе открит на 16.05.2007 от Декана на МФ, МУ-София, Член кореспондент проф. д-р Иван Митов, дмн. Председател на Организационния комитет бе проф. д-р Надка Бояджиева, дмн, Секретар- Главен асистент д-р Георги Богданов и технически координатор бе г-жа Росица Методиева. Научният комитет се ръководеше от Проф. д-р Цветелина Танкова, дмн, Зам Декан на МФ, съпредседател бе Prof. Dipak Sarkar, Director, RUTGERS University, NJ, USA и научен секретар Доц. д-р Мирослава Варадинова, дм. Асоциацията на студентите-изследователи към МУ-София е с председател г-н Спас Керимов. Международни учени-лектори бяха професори от Япония, САЩ, Гърция, Македония, както и водещи професори у нас. Участниците бяха обучавани върху най-актуални проблеми и иновации по темите. Изказвам благодарност на Ръководството на МУ-София и на МФ, МУ-София за тяхното съдействие, на организаторите, на екипа от лектори и преподаватели, на всичките над 350 участници, които изпълваха залите и аудиториите.
Посвещаваме това значимо събитие в областта на медицинско образование и наука на 100-годишния Юбилей на Медицински Университет-София. Желаем нови творчески успехи на студенти и преподаватели. Гордеем се с постиженията на Медицинския Университет-София, който с прогреса си се нарежда сред водещи университети у нас и в Европа. Гостите и всички участници оцениха високо достиженията на МУ и МФ-София.
 
Написа: Акад. проф. д-р Надка Бояджиева, дм, дмн
Катедра по Фармакология и Токсикология
МФ, МУ-София
 
workshop1
 
workshop2
 
workshop3