БАНИ - ТВОРЧЕСКО ЗАНЯТИЕ НА РОДОЛЮБИВА ТЕМА НА АКАД. ИВАНКА ДЕНЕВА С УЧЕНИЦИ

ТВОРЧЕСКО ЗАНЯТИЕ НА РОДОЛЮБИВА ТЕМА НА АКАД. ИВАНКА ДЕНЕВА С УЧЕНИЦИ

ТВОРЧЕСКО ЗАНЯТИЕ НА РОДОЛЮБИВА ТЕМА НА АКАД. ИВАНКА ДЕНЕВА С УЧЕНИЦИ

По покана на Основно училище „Д-р Иван Селимински" (директор Ваня Пенчева) и учителката Яна Кокошарова, се състоя участие на писателката Иванка Денева в „открито занятие" под наслов: „МОЯТ ГРАД". В навечерието на Празника на писмеността, културата и печата – 24 май, то бе своеобразен израз на почит от всички присъстващи към родното място, емблематичните му „места", личности и духовни деятели. Пред препълнената зала от учащи, родители и преподаватели авторката на книги, посветени на Сливен, хората му и национално-освободителните борби д-р Ив. Денева беседва с подрастващите, оценявайки интересния замисъл на преподавателката г-жа Кокошарова, която утвърди като основен „проблемният подход" в занятието.

Писателката въведе понятията „съкровени" и „сакрални неща и ценности" за човека, включвайки и нови думи в лексиката на учениците, като те бяха поставени в ситуацията на самостоятелно търсене и дефиниране на всеки вид - с открояване ролята на майката, бащиния дом, родствениците и рода, както и на свещените за сънародниците ни Родина (Отечество, Татковина), роден град, свобода, родна земя, български език, памет, история и култура.
Акад. Иванка Денева прочете своите поетични творби „България" и „Моят град", поставяйки задача на учениците да търсят „знаците на българското" в произведенията и средствата за художественото им претворяване. Присъстващите чуха и творбите, посветени на българската природа, сред които „Пребъдност", „Български гледки" и „Лунна соната". С учащите бе дискутиран и въпросът за напускането на родния град, загубата на родното огнище (по различни причини) от човека и мотивите за връщането на българите в Родината, за да останат и се трудят в нея: тема, която авторката представи пред присъсващите чрез елегията си „Завръщане".
Младите хора изпълниха успешно заданието, поставено от учителката: да откроят и систематизират писмено основни отлики на представителните за Сливен обекти от културно-историческото наследство (Пантеон на сливенските възрожденци и паметник на Хаджи Димитър, неговата родна къща, дома на Добри Чинтулов; природните феномени Старият бряст, Сините камъни и др.). Възпитаниците споделиха впечатления пред родителителите и от някои посетени събития (изложби) от програмата на Майските празници „Сливенски огньове".
Ученичка, с умения за рисуване, сътвори на черната дъска художествени илюстрации по „опорните теми" и обекти в беседите на преподавателката г-жа Кокошарова и акад. Иванка Денева. Тя поздрави с поемата „Повеление" учениците за стремежа им към знание, проявената креативност при изпълнение на познавателните задачи и обичта към родния град, пожелавайки им тя да ги движи винаги в живота и в порива им на съзидатели на Сливен.
След завършъка на занятието писателката бе изпратена от учениците с огромен букет - за творческото си присъствие при тях.
 
IvDeneva pic