Съпротивата на БАН срещу възстановяването на БАНИ
Регистрацията на БАНИ предизвика остра реакция сред някои членове на БАНИ начело с чл. кор. проф. Георги Марков.
Кои са техните аргументи и заслужават ли внимание?
Кои са техните аргументи и заслужават ли внимание?
- Те твърдят, че БАНИ е „част от историята на БАН и нейна интелектуална собственост" и никой няма право да използва това име. Това твърдение е произволно и не е защитено с документи и факти. БАН няма нотариален акт за притежание на името БАНИ, както и за интелектуалната собственост, което носи това име. Нещо повече, то не използва името БАНИ. Тогава на какво основание се поддържат тези неверни твърдения и обвинение ?
- Проф. Г. Марков твърди, че регистрацията на БАНИ е „незаконна", защото е извършена в Хасковския окръжен съд, а не в Софийския градски съд. Учудваме се, че един от водещите дейци на БАН не знае, че в България има единна съдебна система, което значи, че в който и съд на България да е регистрирана една организация, нейното решение е еднакво законно.
- Едни от видните дейци на БАН – акад. Иван Юхновски и особено проф. Георги Марков твърдят, че през 1947 г. БАНИ „ е преобразувана, а не ликвидирана". Известно е, че съгласно устава на БАНИ, тя може да бъде закрита само с решение на Общото събрание. Такова решения няма, защото нейните членове по това време са в затворите и концлагерите на страната с изключение на единици нейни членове. Така че БАНИ е „ликвидирана с политическо решение на Политбюро на БКП, а не преобразувана", както твърдят те. Затова нейното възстановяване е естествено, законосъобразно и наложително.
- Те твърдят, че БАНИ няма право да раздава научните звания - академик и член-кореспондент освен БАН. Това твърдение показва, че господата от БАН не познават текстовете на „Закона за научните степени и звания". Съгласно този закон понятията „академик и чл. кореспондент", не са нито научна степен, нито научно звание, а „почетно звание", което не се третира в този закон. Следователно то може да се дава от всяка законно регистрирана научна институция.
- Проф. Г. Марков ни обвинява, че раздаваме „под път и над път звания". Искаме да уведомим нашите колеги от БАН, че почетните звания – академик, дописен член, член-наблюдател, почетен член и чуждестранен член на БАНИ се присвояват въз основа на правилник и по преценка на комисии по номинация за наука и за изкуства. Под път и над път са раздавани звания в БАН. Нека си спомним колко бивши членове на ЦК на БКП станаха академици и член-кореспонденти без никакви научни трудове и приноси. Практика е при конкурси за новоразкрити места да се присъждат званията произволно. Така например при конкурс, в който участват 13 кандидата подредени от рецензентите, вместо да изберат първия или втория се избират дванадесетия или тринадесетия кандидат.
- Ръководството на БАН се опасява, че членовете на БАНИ може да се възползват незаслужено от финансовите привилегии извоювани за академиците и чл. кореспондентите от държавата. Няма такава опасност. БАНИ е гражданска организация и нейните членове не получават заплати от държавата и не могат да се възползват от тези привилегии.
- Някои от сегашните ръководни дейци на БАН са против възстановяването на БАНИ, обладани от комунистическата идеологема за „монополизъм в мисленето", което значи, че в България може да съществува само една академия и то БАН.
- В Европейския съюз почти всички академии са неправителствени организации.
- Обвиненията на акад. Юхновски (документ 7) и отговор на акад. Велев (документ 8)
Документи: