БАНИ - Първото българско училище в Р.Македония

Първото българско училище в Р.Македония

Първото българско училище в Р.Македония

БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ И ИЗКУСТВАТА И АСОЦИАЦИЯТА НА БЪЛГАРИТЕ ПО СВЕТА ОТКРИХА ПЪРВОТО БЪЛГАРСКО ЧИТАЛИЩЕ В ГРАД ВЕЛЕС, Р.МАКЕДОНИЯ

Народните будители ще разкрият още 9 български читалища в Р Македония

По време на празника Илинден в гр. Велес в къщата на големия българин Драги Каров се откри първото българско читалище в Р Македония след 1945 г., което ще носи името „Иван Михайлов".
След 1945 г. в резултат на предателската политика на Георги Димитров и БКП, основаваща се на решението на Коминтерна от 1934 г. за създаване на „македонска нация", се създаде Р Македония като съставна част на ФНР Югославия.

В републиката започна процес на прочистване на всичко „българско". Избити са около 35 хиляди български патриоти без съд и присъда. Десетки хиляди са изпратени в концлагери. Закрити са българските училища и читалища. Започва акция на повсеместно публично изгаряне на всички български книги и списания, подобно на нацисткото „аутодафе".
Написват се нови учебници за училищата, в които българската история е фалшифицирана и ограбена.

Поставят се основите на една държава на антибългарска основа. Това продължава и до днес.
Българското читалище във Велес се открива по инициатива и при не посредствената помощ на Българската академия на науките и изкуствата и на Асоциацията на българите по света в къщата на големия и родолюбив българин Драги Каров. За реализирането на тази идея голямо съдействие оказа министърът за българите зад граница г-н Божидар Димитров. За читалището са доставени чрез дарения повече от 1600 тома български книги. Предстои да се оборудва и компютърна зала към читалнята на библиотеката.

Ден преди откриването на читалището група представители на Българската академия на науките и изкуствата на път за Велес, беше спряна за митническа проверка на граничния пункт (Лисичково-Делчево). Македонските митничари претърсиха колата ни като че ли сме контрабандисти и ни иззеха детски книги и детски енциклопедии, които носехме като дар на читалището. След близо 2 часа интензивни консултации със Скопие и след като разбраха, че ние сме учени, началникът на митницата ни се извини, като каза, че всичко това било станало, защото между книгите имало една, макар и детска, историческа книга, в която се твърдяло, че Гоце Делчев е българин. Пуснаха ни. След нас обаче македонските митничари са претърсвали и вземали книги и на други българи, които са пътували за откриване на читалището във Велес.

Живописния път през Делчево, Кочани до Велес изминахме на един дъх. Когато влезнахме във Велес, запитахме минувачи: „Къде се намира Българската амбасада във Велес?". (Така е известна къщата на Драги Каров.) Надпреварваха се да ни посочат пътя.

Пристигнахме. Къщата на Драги Каров е една наистина модерна, величествена триетажна къща. Именно заради родолюбивите му изяви съгражданите му са нарекли къщата му „Българската амбасада" (посолство). На двата балкона на втория етаж са поставени големи бюстове на Тодор Александров и Иван Михайлов на фона на черно-червеното знаме на ВМРО. На същия етаж са отредени помещенията за библиотека и читалня на читалището.

На Илинден в 12 часа стана откриването на читалището. Бяха дошли много българи от Велес, Скопие, Кавадарци, Куманово, Охрид, Струмица, Прилеп, Кочани, Берово и Битоля, както и специално от България – от Съюза на македонските дружества начело с Николай Тошев, от ВМРО-БНД – зам.-председателят Джамбазки, от ПП „Атака", ОБН "Целокупна България" - д-р Ангелов и д-р Недокланов, и представители на читалище „Славянска беседа" в София.

Тържеството бе открито от г-н Драги Карев. Силно развълнуван, той сподели, че една голяма негова и на семейството му мечта, както и на „Братството на българите от Велес", е осъществена след цели 65 години. Време, през което изговарянето на думите „българин", „българско" и „България" са се смятали от македонските власти за престъпление. Той каза, че българите нямат статут на етнос, какъвто имат циганите, власите, турците, торбешите и албанците. Карев изрази надежда, че след влизането на Р Македония в ЕС с помощта на България българите в Р Македония най-после ще могат да защитят националната си идентичност. След това предостави думата за слово на акад. проф. д-р Григор Велев, председател на Българската академия на науките и изкуствата (БАНИ).

В своето слово акад. Григор Велев съобщи, че БАНИ, заедно с Асоциацията на българите по света и Световния парламент на българите, желаят да възродят една национална традиция – откриване на читалища. В най-трудните дни на българите читалищата са били светилникът на българщината за защита на националната ни идентичност по време на Възраждането.

Акад. Григор Велев съобщи, че тези граждански, не правителствени институции са взели решение да открият 10 читалища в големите градове на Р Македония. Към всяко читалище впоследствие ще се открият съботно-неделни училища за изучаване на основните езици на ЕС - английски, френски, немски, италиански и испански, както и литературен български език. Тези читалища ще се управляват от настоятелство на „Братствата на българите в Македония".

Емоционални слова произнесоха и представителите на гражданските организации от България.
А откриването на българското читалище „Иван Михайлов" в гр. Велес е първа стъпка по пътя за възраждане на българщината в Р. Македония.